Z mundurową młodzieżą i pocztem sztandarowym – hołd dla ofiar nazistowskich obozów

NOWY TARG. Na wysokości zadania stanęły nowotarskie szkoły średnie, przygotowując oprawę artystyczną dla upamiętnienia 83. rocznicy pierwszego masowego transportu więźniów do Auschwitz. Dużą grupą, z pocztem sztandarowym Szkoły, uczestniczyli też w uroczystościach na cmentarzu komunalnym kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży.

Wszystko odbyło się przy pomniku poświęconym „Cieniom zbrodni niemieckich”, a organizatorami obchodów były Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”.

W montażu słowno-muzycznym wspominali byli mieszkańcy Nowego Targu i Podhala, więźniowie zakopiańskiej katowni „Palace” wywiezieni do obozu koncentracyjnego w pierwszym transporcie, także inni żołnierze konspiracji, którzy trafili za druty: Jerzy Bielecki – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Augustyn Suski – naczelnik Konfederacji Tatrzańskiej, Jadwiga Apostoł-Staniszewska – współzałożycielka Konfederacji, więźniarka jeszcze dwóch innych obozów, Władysław Szepelak z Bielanki oraz święty męczennik – o. Maksymilian Kolbe.

Nazwiska wszystkich Podhalan – więźniów Auschwitz, padły w Apelu Poległych. Góralskim akcentem były pieśni wykonane przez grupę dziewcząt oraz smyczkową muzykę. Uroczystości zakończyło składanie wiązanej i zapalenie zniczy pamięci – przy pomniku oraz na grobach Jerzego Bieleckiego i Jadwigi Apostoł. Modlitwę za ofiary nazistowskich obozów i lat wojny prowadził ks. proboszcz Zbigniew Płachta.