Strzelcy z PLO – trzeci w Polsce!

NOWY TARG – BYDGOSZCZ. Puchar i statuetkę w postaci metalowej tablicy przywiozła z Bydgoszczy drużyna kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży, startująca w Finale Centralnym 63. Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety – 2024”. To jej trofea, będące pamiątką zdobycia III miejsca w silnej konkurencji 16 drużyn chłopców (oraz tylu samo drużyn dziewcząt) z całej Polski.

Organizację prestiżowych zawodów Ministerstwo Obrony Narodowej powierzyło Wojskowemu Stowarzyszeniu „Sport-Turystyka-Obronność”. Trzydniowa rywalizacja odbyła się na terenie bydgoskiego Klubu Sportowego ZAWISZA. Zakwaterowanie (w bardzo dobrych warunkach) oraz wyżywienie zapewniało uczestnikom MON, a transport dla ekipy z nowotarskiego PLO sfinansowała Szkoła. Ze względu na przewóz broni (wypożyczonej z nowotarskiej Strzelnicy LOK) i amunicji konieczne było użycie busa.

Drużyna mundurowej Szkoły, po wygranych w maju eliminacjach wojewódzkich, miała zaszczyt reprezentować całą Małopolskę. Podczas Finału Centralnego osobno klasyfikowani byli zawodnicy z licencją sportową oraz ci, którzy jej nie posiadali.

W strzeleckiej rywalizacji „O Srebrne Muszkiety” poziom był bardzo wysoki. Wśród zawodniczek znalazły się reprezentantki Polski, startujące w zawodach międzynarodowych. Konkurenci kadetów z Podhala, z reguły trenujący w większych i lepiej wyposażonych klubach, przyjechali z własnymi, indywidualnie dopasowanymi karabinkami sportowymi. Podczas gdy reprezentanci zasobniejszych klubów korzystali z nowoczesnych niemieckich Anschutzów, kadeci mieli do dyspozycji kilkudziesięcioletnie radzieckie kbks-y Vostok. To sprawia, że ich sukces jest tym bardziej imponujący.

Zawodnicy strzelali z dystansu 60 metrów, w pozycji leżącej, oddając 60 strzałów. Szymon Miśkowiec z klasy III policyjnej (w kategorii licencjonowanej) zdobył 580,7 punktu, co dało mu VI miejsce indywidualnie. Dawid Musiał z klasy IV wojskowo-policyjno-pożarniczej (bez licencji) uzyskał 559,2 punktu, plasując się na X miejscu, a Nazar Zamai z klasy III wojskowo-policyjnej (licencjonowany) zdobył 551,7 punktu i również zajął X miejsce. Drużynowo kadeci wywalczyli III miejsce.

Ich instruktorka i opiekunka, Małgorzata Kupczyk, podkreśla, że wyższe miejsca na podium przypadły reprezentantom silnych i dobrze wyposażonych klubów: I miejsce zajęli gospodarze z 11 LO Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy, a II – ekipa Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących z Żywca.

Dzielna drużyna nowotarskiego PLO wracała z Bydgoszczy, chwaląc perfekcyjną organizację zawodów, znakomite warunki i doskonałą, dużą strzelnicę, ale wciąż z apetytem na główne trofeum. O „Srebrne Muszkiety” z pewnością zawalczy ponownie w przyszłym roku.