Menu Zamknij

Na kirkucie – mundurowy hołd dla powstańców z getta warszawskiego

NOWY TARG. Tuż przed Wielkanocą kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży – z pocztem sztandarowym – wzięli udział w uroczystościach na cmentarzu żydowskim w Nowym Targu. Były one związane z 82. rocznicą powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

Przed rocznicą tragicznego zrywu kadeci przez dwa dni ciężko pracowali, aby po zimie doprowadzić kirkut do należytego wyglądu. Po wykonaniu zaplanowanych czynności porządkowych, wspólnie z nauczycielami postanowili, że podczas uroczystości wystawią poczet sztandarowy oraz złożą symboliczny znicz przy pomniku.

Obchody rozpoczął polonista z PLO, Bogusław Pachniowski. Następnie dr Karolina Panz, badaczka dziejów podhalańskich Żydów  i autorka wielu publikacji, przedstawiła specjalnych gości – ocalałych członków wymordowanej w Nowym Targu rodziny Sznejderów, opowiadając też, jak uniknął śmierci jeden z nich.

Członkowie rodziny Sznejderów wyrażali swoją wdzięczność – również dla kadetów, za systematyczne porządkowanie kirkutu i pamięć o zgładzonych Żydach. Głos zabierali również wolontariusze współdziałający z Fundacją „Ludzie nie Liczby”.

Po uroczystych przemowach kadeci złożyli pod pomnikiem znicz i oddali honor wymordowanym Żydom. Gdy dobiegła końca część oficjalna, można było porozmawiać z przybyłą z Izraela rodziną, która bardzo chętnie opowiadała o swoich nowotarskich korzeniach. Krewni ofiar pokazywali kadetom na kamiennych tablicach nazwiska swoich krewnych, zamordowanych w Nowym Targu podczas hitlerowskiej akcji Reinhardt. Po tych rozmowach na macewach, także w miejscu zbiorowej mogiły, mundurowa młodzież składała żonkile.