Prywatne LO dołącza do sztafety „sprinterów”
**NOWY TARG.** Być może nawet wszyscy uczniowie mundurowej Szkoły pojadą jesienią na czterodniową wycieczkę do Gdańska – z atrakcyjnym, ciekawym i edukacyjnym programem. Jest to efekt starań dyrekcji o zakwalifikowanie wniosku placówki do dofinansowania z ministerialnego programu „Podróże z klasą”. Nabór do programu postawił bardzo wysokie wymagania dla aplikujących, jednak udało się – w II turze.
Celem programu, adresowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jest zachęcenie młodzieży do udziału w szeroko pojętej kulturze. Dlatego o dofinansowanie mogą się ubiegać wnioski placówek oświatowych, które w programie wycieczki krajowej przewidziały odwiedzenie co najmniej kilku instytucji kultury – takich jak teatry, muzea, filharmonie, centra naukowe, czy miejsca pamięci. Ministerialna dotacja pozwoli na pokrycie średnio 70 procent kosztów takich eskapad, obejmujących transport, bilety wstępu, wyżywienie, zakwaterowanie oraz ubezpieczenia.
W pierwszej turze resort edukacji przeznaczył na ten program 60 mln zł, a o przyznaniu dotacji decydowała kolejność zgłoszeń, przez co cała kwota została rozdysponowana w zaledwie kilkanaście minut. Ze względu na ogromne zainteresowanie oraz zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”, program zyskał miano „Podróży dla sprinterów”. Skargi zgłaszały m.in. szkoły z wolniejszymi łączami internetowymi, co skłoniło ministerstwo do ogłoszenia drugiej tury naboru, przeznaczając na nią dodatkowe 20 milionów. Tym razem środki również rozeszły się w kilka minut, ale Prywatnemu LO dla Młodzieży w Nowym Targu udało się zdobyć dotację.
Warto podkreślić, że aplikowanie o ministerialne pieniądze z tego programu wymaga od szkół prywatnych więcej wytężonej i pospiesznej pracy niż w przypadku placówek samorządowych. Muszą one przedłożyć więcej oświadczeń, pełnomocnictw i innych dokumentów. Mimo to, warto podjąć ten wysiłek, aby zminimalizować wydatki rodziców i uczynić wycieczkę realną finansowo dla wszystkich uczniów.
Dla mundurowej Szkoły 4-dniowy wyjazd do Gdańska będzie miał autorski program, starannie obmyślony przez dyrekcję. Kadeci zwiedzą ważne dla pamięci narodowej miejsca: Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej, Pocztę Polską oraz Europejskie Centrum Solidarności. W Teatrze Szekspirowskim wezmą udział w warsztatach i spotkaniach. Podczas zwiedzania gdańskiej Starówki, uczniowie zaangażują się w grę miejską, a w Katedrze Oliwskiej będą mogli posłuchać koncertu organowego. Zaplanowano także zwiedzanie nowoczesnej Gdyni. Wszystko to odbędzie się pod przewodnictwem lokalnych ekspertów. Dzięki „sprinterskiemu” refleksowi dyrekcji, taka wspaniała, pouczająca i bogata w patriotyczne elementy eskapada czeka uczniów tej jesieni.