Odnowiona Kwatera Katyńska i uroczystość z wojskowym szykiem
NOWY TARG. Poruszająca uroczystość z licznym udziałem przedstawicieli służb mundurowych i pocztów sztandarowych szkół średnich odbyła się na nowotarskim cmentarzu, gdzie – po renowacji – został odsłonięty Pomnik Katyński. Metamorfozę przeszła też cała Kwatera Katyńska. Nie mogło braknąć przy tym wydarzeniu pokaźnej reprezentacji kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży.
Pomnik przed murem na granicy starej części cmentarza, w kształcie orła z miedzianej blachy, powstał w 1990 roku, z inicjatywy środowisk solidarnościowych, zaangażowanych w upowszechnianie historycznej prawdy o zbrodni katyńskiej. To miejsce miało upamiętniać 22 tysiące ofiar sowieckiej zbrodni – jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej – zamordowanych strzałem w tył głowy w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni. W 2015 roku została w Kwaterze złożona urna z ziemią katyńską. Tablice umieszczone teraz u stóp pomnika przypominają 39 imion i nazwisk ofiar stalinowskiego dekretu i okrucieństwa NKWD – możliwych do ustalenia osób związanych z Nowym Targiem.
Kwatera została odnowiona staraniem miasta, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Odsłonięcia odrestaurowanego pomnika dokonywali przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Honorową wartę zaciągnęli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a grupa kadetów z klasy II była kolejnym mundurowym akcentem na planie tej uroczystości. Poczet sztandarowy PLO stał w cmentarnej alei tuż przy poczcie Rady Miasta. Młodzież w skupieniu i zadumie chłonęła słowa pieśni i wierszywykonywanych przez uczniów SP Nr 11, także kolejnych osób zabierających głos,m.in. naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych i wicedyrektor IPN w Krakowie – dr Michała Wenklara.