W „Podróży z klasą” – uroki Trójmiasta i historia II wojny
NOWY TARG – GDAŃSK – WESTERPLATTE – SOPOT – GDYNIA. Dzięki zdobyciu przez Szkołę dofinansowania z ministerialnego programu „Podróże z klasą”, wszyscy chętni uczniowie Prywatnego LO dla Młodzieży mogli odbyć czterodniową wycieczkę do Gdańska i na półwysep Westerplatte. Atrakcyjny, bogaty program wzbogacił wiedzę kadetów o historii miasta-symbolu i o bohaterstwie jego polskich obrońców w latach wojny.
Pierwszy dzień pobytu uczniów z Podhala na Wybrzeżu stanął pod znakiem kultury, sztuki, zabytków architektury. Sprawiła to wizyta i lekcja teatralna w Teatrze Szekspirowskim. Młodzież mogła się cofnąć w czasy elżbietańskie, poznając tajniki ówczesnej sceny, zwiedzając teatralne zakamarki i zabytkowe mury.
Przewodnik prowadził ją następnie Drogą Królewską, czyli ul. Długą, przy której stoją liczące trzy wieki kamienice gdańskiego patrycjatu; obok fontanny Neptuna, do Dworu Artusa, Bazyliki Mariackiej, średniowiecznego żurawia i Długim Pobrzeżem nad Motławą. Posiłek w formie obiadokolacji każdego dnia umożliwiał wydłużenie czasu zwiedzania.
Wojennej historii dotknęli kadeci drugiego dnia, odbywając rejs statkiem na Westerplatte. Przewodnik opowiadał im wtedy dzieje Długiego Pobrzeża z Żurawiem, mostu zwodzonego, Gdańskiego Terminalu Masowego, Nadbrzeża Przemysłowego, Twierdzy Świnoujście. Młodzież zwiedzała m.in. Pole Bitwy Westerplatte, Wartownię nr 1, cmentarzyk Westerplatczyków i ruiny koszar, kończąc trasę przy Pomniku Obrońców Wybrzeża.
Zawinąwszy z powrotem do Gdańska, kadeci oglądali budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście – miejsce bohaterskiej obrony polskich pocztowców 1 września 1939 r. i Pomnik Poległych Pocztowców. Dwie godziny spędzili potem w Muzeum II Wojny Światowej, a kończyli dzień indywidualnym zwiedzaniem gdańskiej Starówki.
Trzeci dzień przyniósł im wyjazd do Gdańska-Oliwy i oczarowanie koncertem na zabytkowych Organach Oliwskich, ozdobionych rzeźbami aniołów, ruchomymi słońcami oraz trąbkami i dzwonkami poruszającymi się podczas gry. Odwiedzili też gmach Opery Gdańskiej.
Popołudnie poświęcone było bliższej historii, czyli zwiedzaniu Europejskiego Centrum Solidarności i Placu Solidarności, a finałowym punktem programu stał się Pomnik Poległych Stoczniowców. Przedwieczorne odprężenie przyniósł czas wolny w Galerii FORUM.
Na Sopot i Gdynię przeznaczony był ostatni dzień pobytu na Wybrzeżu. Wraz z przewodnikiem kadeci przemierzali sopocki „Monciak” – najdłuższe drewniane molo nad Bałtykiem zakończone jachtową mariną; reprezentacyjną ulicę Bohaterów Monte Cassino ze słynnym Krzywym Domkiem, restauracjami i kawiarniami. W Gdyni spacerowali Molem Południowym, podziwiając legendarny trójmasztowiec Dar Pomorza i ORP Błyskawica – statek-muzeum, polskiego niszczyciela w latach II wojny operującego na Atlantyku, morzach Północnym i Śródziemnym.
W czterech dniach pobytu na Wybrzeżu młodzież zrealizowała bardzo ambitny i intensywny program – cenny pod względem poznawczym, edukacyjnym, ale też bogaty w artystyczne wrażenia i elementy przyjemnościowe. A to znaczy, że wart tego był wyścig z czasem przy konkursowym aplikowaniu Szkoły do programu „Podróże z klasą”.