Menu Zamknij

W 80. rocznicę zdobycia - sztandar PLO dla Młodzieży ponownie na Monte Cassino

**NOWY TARG – WŁOCHY.** Laureatki ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wyruszyły do Włoch, aby skonsumować owoce wygranej. Był to kolejny wyjazd do Włoch w ramach wygranych konkursów, jakie odbywają się od kilku lat, w których kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży z Nowego Targu (PLO) regularnie zdobywają finałowe miejsca. Tematyka tegorocznego konkursu poświęcona była Kresom Wschodnim.

Kadetki rozpoczęły swoją edukacyjną podróż po Włoszech 13 maja. Trasa wyjazdu obejmowała miejsca związane ze szlakiem bojowym 2 Korpusu Polskiego. Noclegi zaplanowano w miejscowościach nad Adriatykiem, a program obejmował zwiedzanie Bolonii, Ankony, Loretto, Rzymu, Asyżu, Imoli, Piedimonte San Germano, San Vittore del Lazio, Watykanu i innych miejscowości.

Podczas wizyty w San Lazzaro di Savena, kadetki złożyły znicze i kwiaty na cmentarzu, a następnie zwiedzały Ankonę i Bolonię. W Imoli odwiedziły pomnik ku czci żołnierzy 2 Korpusu, pomnik generała Andersa oraz pomnik misia-kaprala Wojtka. W Loretto i innych miejscach pamięci kadetki – Ala Fąfara i Emilka Święty, pod opieką Krzysztofa Tekiela, wystawiały poczet sztandarowy PLO, za co zebrały pochwały od innych laureatów konkursu oraz ich opiekunów.

Kulminacyjnym punktem wyjazdu był cmentarz na Monte Cassino, gdzie 18 maja odbyły się obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez polskich żołnierzy. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji poległych, po której kadetki złożyły wiązanki i znicze przy grobie generała Władysława Andersa, ponownie wystawiając poczet sztandarowy.

Po uroczystościach kadetki wędrowały na Wzgórze 593, Domek Doktora, Wzgórze Widmo oraz Wąwóz Gardziel, gdzie walczyli polscy pancerniacy. Odwiedziły również pomnik 4 Pułku Pancernego „Skorpion”, którego podstawę tworzy wrak czołgu podporucznika Ludomira Białeckiego. Wyjazd zakończył się zwiedzaniem klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino, który został zniszczony podczas II wojny światowej.

Oprócz uczestnictwa w uroczystościach patriotycznych, kadetki podziwiały liczne zabytki Włoch, w tym zabytki Rzymu, Watykanu i Asyżu. Po tygodniu pełnym wrażeń, kadetki wróciły do domu wzbogacone o nową wiedzę, doświadczenia i kontakty, pełne ochoty do udziału w kolejnych konkursach, które w PLO cieszą się ogromnym powodzeniem.