Menu Zamknij

Sprawni jak żołnierze - wojewódzkie zawody kadetów

**NOWY TARG – MARCINKOWICE.** Zwłaszcza w życiu młodych ludzi, którzy aspirują do pracy w różnego rodzaju służbach mundurowych, aktywność fizyczna odgrywa wielką rolę. Dlatego też Kuratorium Oświaty w Krakowie, przy wsparciu i pomocy Zespołu Szkół w Marcinkowicach koło Nowego Sącza, zorganizowało dla kadetów szkół mundurowych z województwa małopolskiego zawody sportowo-obronne „Sprawni jak żołnierze 2024”.

Były to mistrzostwa kadetów na etapie wojewódzkim. Zwycięzcy mają wziąć udział w organizowanych dla szkół mundurowych zawodach ogólnopolskich w nowym roku szkolnym. Celem tych zawodów jest popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o współczesnych Siłach Zbrojnych RP, zagadnień związanych z obronnością kraju oraz podnoszenie sprawności fizycznej.

Zmagania są rywalizacją, a zarazem sprawdzianem umiejętności sportowo-obronnych i ratowniczych. Tak na szczeblu wojewódzkim jak i ogólnopolskim uczestniczą w nich trzyosobowe zespoły – oddzielnie dziewczęta i chłopcy. W trakcie zawodów, w których oczywiście wzięli udział kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu (PLO) w składzie: Emilia Święty, Marta Borowicz, Sandra Koper, Tomasz Chorąży, Eryk Szczepaniak i Nazar Zamai, rozgrywane były różne konkurencje:
– test sprawnościowy,
– bieg wahadłowy 10 x 10 m,
– strzelanie z karabinka,
– bieg na orientację,
– podtrzymywanie życia – pierwsza pomoc przedmedyczna.

Suma zdobytych punktów z wymienionych konkurencji wskazywała kolejność poszczególnych zespołów. Zwycięzca zawodów mógł być tylko jeden i to on pojedzie na zawody ogólnopolskie. Zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców, zwycięzcami zostali uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Pozostałe zespoły, w tym również dwie drużyny kadetów z PLO, co prawda nie zwyciężyły, ale miały możliwość konfrontacji swoich umiejętności i sprawności w rówieśniczym gronie. GRATULUJEMY zwycięstwa koleżankom i kolegom z Marcinkowic!