Menu Zamknij

Ślubowanie kadetów – wpisani w piękną tradycję

NOWY TARG. Tak okazałej uroczystości ślubowania pierwszego rocznika w historii Prywatnego LO dla Młodzieży jeszcze nie było. Odbyła się ona na rynku, z licznymi gośćmi, wzorowana na ceremoniałach wojskowych, z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”, jednostek straży pożarnej oraz stoisk służb mundurowych.

Imponująco prezentował się pododdział pocztów sztandarowych, który towarzyszył uroczystości. W jego skład wchodziły komendy powiatowe Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, jednostki OSP z Nowego Targu i Rdzawki oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”, niosąca Proporzec Rozpoznawczy 5 Pułku Dowodzenia w Krakowie-Rząsce. Uroczysty nastrój podkreślił program artystyczny, składający się z patriotycznych pieśni, wykonywanych przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego i skrzypiec.

Po powitaniu przez panią dyrektor Sylwię Sawicką i podniesieniu flagi na maszt, minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę oraz ofiar Katynia.

W uroczystości wzięli udział liczni goście: reprezentanci podhalańskich parlamentarzystów, władze powiatu i miasta, komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Szkoły Pożarnej w Krakowie, komendanci powiatowi Policji i Straży Pożarnej w Nowym Targu, przedstawiciele Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Targu, jednostek OSP w Rdzawce i Nowym Targu, delegatura Kuratorium Oświaty i Wychowania, władze Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Sanepidu, a także dyrektorzy szkół podstawowych i miejskich zakładów. Honorowymi gośćmi byli m.in. ks. proboszcz Zbigniew Płachta oraz wieloletni przyjaciel Szkoły – pan Adam Woźniczka, opiekun pamiątek po gen. Józefie Hallerze, wraz z siostrą. Obecna była także właścicielka Szkoły, pani Alicja Kustwan, oraz jej poprzedni dyrektor Władysław Hnatik.

Pokazy technik interwencji i kenjutsu poprowadzili trenerzy kadetów: mistrzowie wschodnich sztuk walki – Aleksander Kozieł i Mariusz Błaszkiewicz z Nowego Brzeska.

Ślubowanie uczniów, nawiązujące do przysięgi Wojska Polskiego, odwoływało się do wartości takich jak honor, godność, sumienność i obowiązek służenia Rzeczypospolitej. Ta tradycja towarzyszy Szkole od początku jej istnienia, czyli od 2007 roku. Placówka rozwija w młodych ludziach umiejętności i pasje związane z zawodami policjanta, żołnierza i strażaka, jednocześnie wychowując ich w duchu patriotyzmu oraz szacunku do munduru i symboli narodowych. Praktyczny cykl kształcenia zapewnia współpraca z komendami powiatowymi Policji i Straży Pożarnej, które sprawują patronat nad poszczególnymi profilami.

Uczniowie Szkoły biorą udział w licznych konkursach – historycznych, literackich, poetyckich i plastycznych, zdobywając nagrody na szczeblu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Konkursy organizowane są m.in. przez Komendę Główną Policji, Ministerstwo Obrony Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej. W konkursach zdobywają również indeksy uniwersyteckie. W tegorocznych ogólnopolskich zawodach strzeleckich „O Srebrne Muszkiety” reprezentowali Małopolskę, zajmując III miejsce.

Wyróżnieni możliwością ślubowania na Sztandar Szkoły pierwsi rocznikowi kadeci to: Michał Gryguś, Natalia Mondel, Piotr Niemiec i Polina Andrienko. Uczniowie zostali nagrodzeni awansami do stopni: plutonowego kadeta, starszego kaprala kadeta, kaprala kadeta i starszego kadeta.

Magdalena Ciesielka i Zuzanna Kudas, pod opieką majora Krzysztofa Tekiela, zdobyły I miejsce w Polsce w kategorii „reportaż filmowy” podczas konkursu „Miednoje – Pamięć nie dała się zgładzić” organizowanego przez Gabinet Komendanta Głównego Policji. Trzecie miejsce w Polsce w zawodach strzeleckich zdobyli Szymon Miśkowiec, Dawid Musiał i Nazar Zamai, przygotowani przez Małgorzatę Kupczyk.

Słowa skierowane do młodzieży mundurowej wypowiedziały pani dyrektor oraz właścicielka Szkoły, która odczytała list z życzeniami od założyciela placówki, pana Jerzego Głusia, podkreślając, że mimo upływu lat szkoła nadal podąża za jego wizją. Gratulacje złożyli także zaproszeni goście.

Uroczystość zakończyła się efektowną defiladą przy dźwiękach „Warszawianki”, z udziałem pocztów sztandarowych, podczas której wszystkie kadeckie roczniki mogły zaprezentować umiejętności nabyte podczas musztry.

Zarówno przed ślubowaniem, jak i po nim, wszyscy zgromadzeni na rynku mieli możliwość oglądania wozów strażackich i archiwalnych samochodów, odwiedzania stoisk Policji i Sanepidu, uczestnictwa w zajęciach profilaktycznych, strzelniczych oraz w akcjach związanych z krwiodawstwem. Kuchnia polowa serwowała tradycyjną grochówkę, co również przyczyniło się do podniesienia rangi wydarzenia.

Szkoła składa serdeczne podziękowania:

• Pani Katarzynie Petryli z „Karcmy u Borzanka”,

• Pani Sabinie Steskal z „Polskiej Kuchni”,

• oraz cukierni „Orawskie Ciacho” za przygotowanie oprawy kulinarnej.