„Policjanci i żołnierze historii" – ogólnopolskie sukcesy kadetów już kolejny raz

NOWY TARG. Kadeckie zespoły z Prywatnego LO dla Młodzieży święcą triumfy w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu historycznego pod hasłem „Policjanci i żołnierze w służbie historii”.latach poprzednich nagrodami dla laureatów były wycieczki do Niemiec, Włoch, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji gdzie odwiedzali oni miejsca pamięci poświęcone Polakom w mundurach. Trasa tegorocznego 8-dniowego wyjazdu edukacyjnego dla laureatów będzie przebiegała przez Węgry i Rumunię.

Podczas wyjazdu kadeci będą się koncentrować na miejscach związanych z internowaniem mundurowych podczas II wojny światowej na terenie tych państw. Natomiast zespoły wyróżnione przejdą 3-4 dniowe szkolenie w Szkole Policji w Legionowie.

Organizatorami historycznego konkursu są Instytut Pamięci Narodowej wraz z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej. Jego cel to zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii służb mundurowych w latach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz ich wkładu w budowę niepodległego i niezależnego Państwa Polskiego. w konkursie mogła brać udział młodzież z klas mundurowych. Uczestniczyły więc reprezentacje szkół między innymi z Krakowa, Żagania, Tyczyna, Tarnowa, Chełma, Jarocina, Komornicy, Dąbrowy Górniczej, Wołomina, Sobieszyna, Dobrego Miasta, Częstochowy i innych miejscowości.

Konkurs składa się z dwóch części – jedna z nich poświęcona jest policjantom, a druga – żołnierzom. Każda z grup uczniów zgłoszonych do poszczególnych części miała do wykonania trzy zadania. Pierwszym było odnalezienie swojego bohatera (policjanta lub żołnierza), a następnie uzyskanie informacji o nim i stworzenie krótkiego filmu dokumentalnego. Drugim – sporządzenie opisu miejsc pamięci związanych z wybraną postacią, a trzecim – przeprowadzenie żywej lekcji historii.

Nasze kadetki – Marta Borowicz, Sandra Koper i Emilia Niemiec – opracowały postać komisarza Policji Państwowej, tak zwanej Granatowej Policji, Józefa Wraubka, który był między innymi komendantem Policji w Nowym Targu w okresie II wojny światowej. Dzięki temu opracowaniu znalazły się one w gronie laureatów części poświęconej policji.

Natomiast w części poświęconej żołnierzom trójka kadetów: Emilia Pitoniak, Zuzanna Kudas i Aleksander Lesisz – opracowała postać legionisty, żandarma i policjanta Andrzeja Trebonia (który jednocześnie jest prapradziadkiem Aleksandra) i w tej części konkursu wymienieni także zostali laureatami.

Dodać należy, że była to już siódma edycja konkursu w części poświęconej policjantom i nasi kadeci siedem razy byli w gronie laureatów. Natomiast na pięć edycji części poświęconej żołnierzom, kadeci laureatami zostali pięciokrotnie.

Żywa lekcja historii zorganizowana przez kadetów:

Oprócz laureatów, w konkursie tym zostały także wyróżnione zespoły z naszego liceum:

Aleksandra Orawiec, Anna Kałafut, Martyna Czernik – za upamiętnienie postaci st. post. Franciszka Ciulemby (1899-1993)

Oskar Kujawiński, Szymon Miśkowiec – za upamiętnienie postaci por. Jana Adama Schabowskiego (1897-???)

Aleksandra Chrobak, Aleksandra Kordeczka, Amelia Piątek – za upamiętnienie postaci majora Stanisława Mroszczaka (1920-2017)

Zuzanna Kudas, Aleksandra Kordeczka, Oliwia Biel – za upamiętnienie postaci kaprala Józefa Kurasia (1915-1947)

Opiekunem merytorycznym wszystkich zespołów z ramienia Szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.