Menu Zamknij

Odlotowy Dzień Dziecka, czyli kadeci w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego

NOWY TARG – KRAKÓW-BALICE. Mnóstwo emocji i niezapomnianych wrażeń przyniósł tegoroczny Dzień Dziecka kadetom z Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowego Targu.  Spędzili go oni bowiem w niesamowitym, absolutnie niedostępnym dla zwykłych  cywili miejscu – 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach. 

Podczas tego pobytu mundurowa młodzież miała możliwość obejrzenia – z zewnątrz, jak i od środka – samolotów transportowych, którymi dysponuje Jednostka Wojskowa. A były to samolot typu CASA C-295M i samolot transportowy M28B/PT/GC – wersja rozwojowa pasażersko-transportowego An-28. Kadeci mogli rozmawiać z żołnierzami zawodowymi, którzy te samoloty obsługują. Mogli się wiele dowiedzieć o parametrach  maszyn, osiągnięciach technicznych, sposobie ich wykorzystania. Na długo zapamiętają moment, kiedy mogli zająć miejsca w kabinie i poczuć się jak prawdziwy pilot wojskowej maszyny. Mnogość przycisków, przełączników, światełek, kontrolek, zegarów – robiła niesamowite wrażenie. 

Każde lotnisko, oprócz samolotów, posiada także zaplecze maszyn technicznych, takich jak wielkie odśnieżarki, zamiatarki pasa startowego, maszyny do odszraniania samolotów w okresie zimowym, maszyny służące do załadunku towarów. Oczywiście nie mogło również zabraknąć specjalistycznych wozów bojowych straży pożarnej. Było i stanowisko, na którym prezentowano wyposażenie pilotów – skafandry, hełmy, pistolety, karabiny itp. 

Tak przy samolotach, jak i tutaj przy każdym stanowisku czuwał żołnierz, który wyczerpująco opowiadał o prezentowanym sprzęcie i odpowiadał na pytania. A tych było sporo, ponieważ kadeci nie mogli odpuścić okazji do zweryfikowania uzyskanej w szkole wiedzy w realnych warunkach Bazy.

Pytania dotyczyły maszyn, ale także służby w lotniczej formacji wojskowej, możliwości rozwoju, ścieżek lotniczej kariery. W tym przypadku również kadeci otrzymywali od żołnierzy wyczerpujące informacje. A gdy już poznali park maszynowy Jednostki Wojskowej, mogli się zagłębić w historię powstania Bazy. Na wstępie obejrzeli film dokumentalny, pokazujący, czym jednostka wojskowa się zajmuje, jakie są jej struktura i podległość w hierarchii wojskowej. 

Wisienką na lotniczym torcie była możliwość zwiedzenia Sali Tradycji i usłyszenia z ust kierownika Klubu Żołnierza zajmujących  opowieści o eksponatach, zdjęciach, pamiątkach.   

W drodze powrotnej kadeci jeszcze długo rozmawiali na tematy związane z lotnictwem, co świadczy, jakie wrażenie wywarła na nich wizyta w Bazie. Być może w przyszłości niektórzy z nich staną się żołnierzami – pilotami samolotów i służba zwiąże ich z tym wyjątkowym miejscem.