Menu Zamknij

Kontrola pojazdu, zatrzymanie przestępcy – kadeci ćwiczą z policjantami

NOWY TARG. Z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień – zacieśnia się współpraca kadetów z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży i funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Ostatnio kadeci zostali zaproszeni na niezwykle ciekawe i dynamiczne ćwiczenia. Głównym ich założeniem była kontrola pojazdu, kontrola osób nim podróżujących, zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy lub osoby nie poddającej się kontroli i poleceniom funkcjonariuszy.

Dla jak największego realizmu, ćwiczenia odbyły się na składowisku złomu – w miejscu gdzie składowane są samochody przeznaczone do utylizacji. Tu naocznie kadeci mogli się przekonać, jak wygląda dynamiczne zatrzymanie poruszającego się samochodem przestępcy. Przestępcy, który nie reaguje na wydawane przez funkcjonariusza polecenia.

W takim przypadku akcja rozgrywa się bardzo szybko – dokładnie tak jak w kryminalnych filmach o zatrzymaniu groźnych bandytów. W użyciu są broń służbowa oraz przyrządy służące do wybijania szyb w drzwiach wówczas, gdy kierowca lub pasażer nie chcą ich otworzyć ani o nie chcą wysiąść z samochodu.

Podczas ćwiczeń funkcjonariuszy kadeci mogli zaprezentować swoje umiejętności, sami też mogli sprawdzić wytrzymałość szyb pojazdów na uderzenia – na przykład pałką typu tonfa.

Wspólne ćwiczenia były też doskonałą okazją do rozmów z policjantami – o specyfice służby, o jej jasnych i ciemnych stronach. Dla wielu kadetów ten punkt programu mógł być najbardziej interesujący w emocjonującym programie dnia.