Menu Zamknij

Kadeci z PLO – w finale konkursu historycznego o Kresach. W nagrodę – Włochy!

NOWY TARG. Tego roku szczęście znów dopisało kadetom w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Dwa zespoły znalazły się w finale konkursu, a nagrodą za zdobycie premiowanych miejsc jest tygodniowy wyjazd do słonecznej Italii.

Laureaci będą tam podążać śladami walk 2 Korpusu Polskiego podczas II wojny światowej. Finał wycieczki to oczywiście Monte Cassino.

Wycieczkowa nagroda jest oczywiście sukcesem rzetelnie zapracowanym przez dwa zespoły kadetek, które najpierw musiały sobie wybrać temat, a następnie zebrać odpowiedni materiał. Były zatem wizyty w bibliotekach, było też przeglądanie czasopism i książek, żeby zgromadzić potrzebne informacje.

Po zebraniu stosownych materiałów i opracowaniu tematu, kadetki przystąpiły do sporządzania filmu dokumentalnego, który stworzyły pod okiem swojego nauczyciela i opiekuna merytorycznego, majora Krzysztofa Tekiela.

I tak zespół pierwszy, w składzie Alicja Fąfara, Daria Okręglak i Emilia Święty, zrealizował film opowiadający o Kresach II Rzeczypospolitej oraz o stratach, jakie Polska poniosła skutkiem wyznaczenia powojennej granicy wschodniej. Drugi zespół, w składzie Oliwia Biel, Zuzanna Huzior, Alicja Kułach oraz Iza Sojka, zajął się tematem skarbów i osobliwości Kresów, opracowując historię powstania i rozwoju dwóch przepięknych miejscowości – Wilna i Nieświeża.

Oba zespoły w swoich filmach solidnie wykorzystywały zebrany materiał i archiwalne fotografie, co zostało docenione przez komisję konkursową. Tak więc po ciężkiej pracy, którą kadetki wykonywały zimową porą oraz po oczekiwaniu na werdykt jury, już w maju ucieszą się dobrze zapracowanym wyjazdem.

 

zespół 1 - Ala, Emilka i Daria

zespół 2 - Iza, Ala, Oliwia, Zuza