Kadeci w Bełżcu i w Łańcucie – dwa oblicza historii
NOWY TARG – BEŁŻEC – ŁAŃCUT. Kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży wyruszyli na pełną wrażeń i refleksji wycieczkę w przeszłość. Odwiedzili niemiecki nazistowski obóz zagłady w Bełżcu oraz zamek w Łańcucie.
Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w obozie w Bełżcu, miejscu szczególnym, upamiętniającym potworną eksterminację ludności żydowskiej. W 1942 roku, w ramach Akcji Reinhardt, wymordowano tam około 450 tysięcy osób, głównie Żydów z Polski, Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. Kadeci obejrzeli dokumentalny film opowiadający o zagładzie Żydów, a ich przyjazd do obozu był kontynuacją prac porządkowych, które wcześniej prowadzili na nowotarskim kirkucie. Wyjazd ten był możliwy dzięki współpracy z panem Dariuszem Popielą, prezesem fundacji „Ludzie, nie Liczby”, zajmującej się przywracaniem godnego stanu miejscom pamięci Holocaustu.
Po projekcji filmu, kadeci wraz z panią Ewą Kopacz, przewodniczką po Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu, odbyli „żywą lekcję historii”, poznając genezę tego przerażającego miejsca oraz oglądając eksponaty. Przejmująca cisza, przerywana tylko pytaniami kadetów, świadczyła o ich zaangażowaniu. Następnie młodzież przemaszerowała pod Ścianę Pamięci, gdzie poczet sztandarowy szkoły, kadeci i nauczyciele oddali hołd setkom tysięcy zamordowanych tam osób narodowości żydowskiej.
Drugi dzień wycieczki obejmował wizytę w Zamku w Łańcucie, który dostarczył wielu atrakcji wizualnych i dźwiękowych. Kadeci zwiedzili zamkowe wnętrza z bogatymi ekspozycjami i poznali historie związane z rodem Potockich, który był właścicielem zamku aż do 1945 roku, gdy w wyniku dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN), wydanego przez władze sowieckie, właściciele ziemscy w Polsce zostali pozbawieni majątku bez odszkodowania.
Oprócz Zamku kadeci odwiedzili Wozownię, gdzie podziwiali powozy, uprzęże i inne akcesoria związane z końmi, oraz dowiedzieli się o koniach hodowanych przez dawnych właścicieli zamku. Dodatkową atrakcją był spacer po Parku Zamkowym.
Wizyta kadetów w Muzeum w Bełżcu oraz w Zamku w Łańcucie pozwoliła im na podróż w przeszłość oraz lepsze zrozumienie tragicznych wydarzeń związanych z Akcją Reinhardt i powojenną konfiskatą majątków ziemskich przez PKWN. Obie lekcje wywarły na młodzieży głębokie wrażenie, a podczas drogi powrotnej kadeci wielokrotnie zastanawiali się nad pytaniami, jak człowiek mógł zgotować taki los drugiemu człowiekowi oraz jak ideologie, takie jak nazizm i komunizm, mogły doprowadzić do masowych tragedii.