Kadeci w 8. Krakowskiej Bazie Lotnictwa Transportowego Balicach – lotniczy Dzień Dziecka

NOWY TARG – KRAKÓW. Tradycyjnie już na przełomie maja i czerwca, w związku z Dniem Dziecka, na lotnisku 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach panował wyjątkowy ruch i hałas – powodowany nie tylko przez samoloty. Jednostka gościła kilkadziesiąt grup szkolnych i przedszkolnych, które zabiegały o wizytę na lotnisku. W tej rzeszy byli również kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu.

Kadeci najpierw poznawali Salę Tradycji Jednostki i obejrzeli film o zadaniach, jakie mają do wykonania żołnierze-piloci latających maszyn wojskowych. Uzbrojeni w taką wiedzę, ruszyli na płytę lotniska, by poznać park maszynowy. Na pierwszy ogień poszedł sprzęt techniczny i ratowniczy, jakim dysponują żołnierze na lotnisku. Były to m.in. strażackie wozy bojowe i maszyny do utrzymywania w należytym stanie samolotów oraz pasa startowego, np. w okresie zimowym.

Strażackie wozy bojowe szczególnie zaciekawiły kadetów z klasy o profilu pożarniczym. Jednak największe zainteresowanie wzbudzały maszyny latające – zarówno te starsze, jak i nowocześniejsze. Starsze samoloty znajdują się przy wejściu do Jednostki i stanowią mini muzeum. W przypadku nowszych samolotów – wystawionych na płytę lotniska – kadeci mieli okazję wejść do wnętrza, usiąść za sterami i poczuć się jak zawodowi piloci. 8 Baza jest jednostką lotniczą, do której zadań należy zabezpieczenie transportowe Sił Zbrojnych. Głównym jej wyposażeniem są samoloty transportowe CASA C-295M. Oprócz tych latających maszyn baza posiada mniejsze samoloty M-28 „Bryza” oraz An-2 i śmigłowce Mi-8 oraz Mi-2.

Oczywiście równie ważne były rozmowy, jakie kadeci mieli możliwość przeprowadzić z zawodowymi pilotami. Pytania dotyczyły m.in. tego, jakie szkoły należy ukończyć, aby zostać pilotem, czy jakie przedmioty na maturze są preferowane przy rekrutacji do szkoły wojskowej szkolącej przyszłych pilotów. Kolejna seria pytań dotyczyła jasnych i ciemniejszych stron zawodu pilota. Na wszystkie pytania kadeci otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi zarówno od pilotów z długoletnim stażem, jak i od tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.

Bez wątpienia takie spotkania przybliżają kadetom służbę w wojsku – konkretnie w jednostce lotniczej – i są inspiracją do podjęcia decyzji o ewentualnym wstąpieniu do wojsk lotniczych.