Menu Zamknij

Kadeci na Policji, czyli pies i jego przewodnik

NOWY TARG. Kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży kontynuują cykl spotkań z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. W tej części cyklu spotkań, pokazów, prelekcji i pogadanek udział wzięli uczniowie klasy III o profilu wojskowo-policyjno-pożarniczym oraz klasy I o profilu wojskowym.
Kadeci mieli okazję, by dowiedzieć się wiele o pracy przewodnika psa służbowego, ale też ocenić poziom wyszkolenia czworonoga. Poznali kryteria, jakie musi spełnić funkcjonariusz, aby zostać przewodnikiem takiego psa.
Bardzo dużo ciekawych informacji kadeci uzyskali podczas rozmów z technikiem kryminalistyki i wykonywanych przez niego prezentacji. Poznali rodzaje śladów kryminalistycznych i sposoby prawidłowego ich zabezpieczenia, tak, aby stanowiły niepodważalną część dowodową w procesie karnym.
Oczywiście nie mogło także braknąć także funkcjonariusza z Wydziału Ruchu Drogowego. Pokaz sprzętu technicznego, floty pojazdów jakim dysponuje ten wydział, był naprawdę imponujący. Ktoś może powiedzieć, że to są policjanci, którzy wystawiają mandaty, nękają kierowców. Gros społeczeństwa i kadeci wiedzą jednak, że to właśnie ich służba przyczynia się do utrzymania bezpieczeństwa na drogach Podhala, które w okresie ferii zimowych przeżywa prawdziwe oblężenie przez turystów. A ci są różni – jak ich pojazdy – i różnie zachowują się za kierownicą. Są kierowcy, którzy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, ale są też i tacy, którym wydaje, że ich umiejętności kierowania pojazdem mechanicznym są wyjątkowe, że zawsze zdążą wykonać manewr, aby uniknąć zdarzenia. Niestety, tak to nie działa…
Spotkanie z policjantem z Wydziału Sztab Policji również poszerzyło horyzonty wiedzy o funkcjonowaniu tej formacji mundurowej – zwłaszcza wśród kadetów klasy I, dla których wizyta w Komendzie Powiatowej Policji była pierwszą, podczas której mogli swobodnie porozmawiać z funkcjonariuszami. Kadeci mieli nawet możliwość rozmowy z Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji insp. Jackiem Dutką, bowiem znalazł on chwilę na spotkanie z młodzieżą i poruszenie kwestii funkcjonowania organów Policji w państwie.