Menu Zamknij

Kadeci - mistrzami w „Srebrnych Muszkietach”

NOWY TARG – TARNÓW. Sukces rangi wojewódzkiej – pokonując nawet gospodarzy tej rywalizacji – odnieśli strzelcy w mundurach z Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu. Przeprowadzone w tarnowskiej siedzibie Ligi Obrony Kraju Zawody strzeleckie „O Srebrne Muszkiety 2023” przyniosły im zwycięstwo i drużynowe, i indywidualne.

Przy rozpoczęciu zawodów upamiętniona została 160-ta rocznica wybuchu powstania styczniowego. W zmaganiach strzeleckich udział wzięły drużyny szkół ponadpodstawowych z terenu województwa małopolskiego – między innymi z Nowego Sącza, Gorlic, Krakowa, Marcinkowic. Nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentacji nowotarskiej szkoły mundurowej.

Każdy zawodnik trzyosobowej drużyny miał do oddania 30 strzałów z pozycji leżącej, na odległość 50 metrów z karabinka ISSF. W sumie każdy z zawodników mógł zdobyć maksymalnie 300 punktów, a drużyna – 900 punktów.

Drużyna kadetów z Nowego Targu zdobyła 821 punktów i tym samym o 40 punktów wyprzedziła sklasyfikowanych na drugim miejscu zawodników z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Indywidualnie Dawid Musiał zdobył 290 punktów i został najlepszym strzelcem w kategorii chłopców, natomiast Nazar Zamai – z 278 punktami – został sklasyfikowany na drugim miejscu. Trzeci reprezentant naszego Liceum, Eryk Szczepaniak, uzyskał 253 punkty. Za zdobyte miejsca kadeci uhonorowani zostali medalami, pięknymi pucharami oraz voucherem upoważniającym do udziału w grze na arenie Paintballa dla 10 osób.

Ten dzień na długo pozostanie kadetom w pamięci, gdyż zakwalifikowali się do 62. Finału Centralnego „O Srebrne Muszkiety 2023”, który zaplanowano po wakacjach. Miejsce finałowych zawodów strzeleckich na razie nie jest jeszcze znane.

Po zakończeniu rozgrywek oraz posileniu się wybornymi kiełbaskami z grilla, także po opadnięciu emocji związanych z rywalizacją, na naszych kadetów czekała kolejna atrakcja. Była to wizyta w fabryce broni. Na początku spotkania kadeci oraz opiekunowie przeszli dokładną kontrolę – wiadomo obiekt o znaczeniu strategicznym, wojskowym. Następnie przedstawicielka zakładu prezentowała kadetom asortyment produkowanej broni.

A są to wszelkiego typu karabinki snajperskie i broń maszynowa wraz z dodatkowymi akcesoriami w postaci przyrządów optycznych. Były również moździerze, granatniki, armaty i ciężkie karabiny maszynowe. Kadeci mieli niepowtarzalną okazję poznania parametrów broni strzeleckiej oraz budowy poszczególnych egzemplarzy. Oczywiście największą frajdą była możliwość osobistego sprawdzenia wagi eksponatów oraz ergonomii sprzętu.