Menu Zamknij

Dzień Otwarty w „mundurówce” – od babeczek po karabinek

NOWY TARG. Dzień Otwarty w Prywatnym LO dla Młodzieży zawsze mobilizuje całą szkolną społeczność, by rzeszę ósmoklasistów zachęcić do rozpoczęcia przygody z mundurem. Tego roku program dwugodzinnej wizyty w szkole mógł im dostarczyć jeszcze milszych i mocniejszych wrażeń.   

Już u wrót kadeci witali gości ze szkół w różnych zakątkach Nowotarszczyzny słodkimi babeczkami i rozdawali materiały informacyjne. Był to jednak tylko wstęp do cyklu bezpośrednich spotkań: z właścicielką i przedstawicielami grona pedagogicznego oraz kadetami z rożnych profili kształcenia, którzy chcieli się młodszemu narybkowi zaprezentować z jak najlepszej strony.

Szkolna sala z trudem mieściła wszystkich przybyłych, poznawanie placówki zaczynających wysłuchaniem prelekcji: o specyfice mundurowej Szkoły; o patronacie Akademii Sztuki Wojennej oraz 5 Batalionu Dowodzenia w Krakowie-Rząsce; o  wyjazdowych treningach w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Kościelisku, o ćwiczeniu się w sztukach walki i samoobrony; o wielu możliwościach rozwijania swoich talentów i realizowania pasji; o bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych, wreszcie o niezapomnianych przeżyciach podczas rozpoczynającego każdy rok nauki klas pierwszych obozu szkoleniowo-integracyjnego w Niedzicy. Do tego dochodzą częste i atrakcyjne wycieczki oraz możliwość brania udziału w licznych konkursach z nagrodami.

Wyjątkowo efektownym, a dla gości nieco zaskakującym elementem Dnia otwartego stał się dynamiczny pokaz sztuk walki i samoobrony w wykonaniu kadetów. 

W osobnych, odpowiednio zaaranżowanych salach, prezentowały się poszczególne profile. Przyszli strażacy mogli zademonstrować swoje przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy oraz sporą ilość sprzętu użyczonego przez OSP w Podsarniu. Chętnych do przymierzenia masek aparatów powietrznych i ubrań bojowych oraz poznania wagi sprzętu – nie brakowało. 

Profil policyjny prezentował się z pomocą przedstawicieli współpracującej z PLO Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Goście Dnia Otwartego mogli poznać cały rynsztunek i wyposażenie funkcjonariusza. Uzyskali też ciekawe informacje o pracy policji w dobie coraz to nowych wyzwań i zadań.

Nie lada emocje czekały gości w strzelnicy na parterze budynku, gdzie – pod okiem fachowego instruktora – każdy chętny mógł wziąć do ręki karabinek sportowy, przymierzyć się, wystrzelić i zaraz potem sprawdzić celność oddanego strzału. 

Rozmaity, atrakcyjny i efektowny program Dnia Otwartego pozwolił uczniom stojącym przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia poznać ofertę i edukacyjny tryb, ale też atmosferą jedynej w regionie mundurowej Szkoły. Wkrótce zainteresowanie powinno się odzwierciedlić w naborze na kolejny rok.