Higienistka stomatologiczna to osoba, która – jeszcze przed dentystą – jest na pierwszej linii frontu walki o zdrowe uzębienie. Te właśnie kadry, kształcone w Policealnej Szkole Służb Medycznych Prywatnych Szkół im. prof. Venuleta, wychodzą z profilaktyczną akcją do wielu placówek oświatowych, począwszy od przedszkoli.

Ale żeby najmłodszych uczyć higieny jamy ustnej, zdrowych nawyków i dbałości o uzębienie, nawet to pierwsze, mleczne – higienistki stomatologiczne same pogłębiają wiedzę. Dlatego co roku uczestniczą w krakowskich Targach KRAKDENT, czyli międzynarodowej wystawie produktów i usług z zakresu stomatologii, połączonej z programem naukowym. Co roku też jadą do Kościeliska, gdzie odbywa się sympatyczna impreza szkoleniowa – ogólnopolskie Śniadanie Higienistek. A ponieważ nowotarskie środowisko reprezentantek tej profesji jest już duże – od ubiegłego roku takie Śniadania odbywają się również w Nowym Targu. Na szkolenia higienistki stomatologiczne jeżdżą także do Katowic i do Zakopanego.

Do nich z kolei przyjeżdżają trenerzy higieny jamy ustnej, by prowadzić zajęcia np. z wybielania zębów. Na pogadanki do Szkoły zapraszani są lekarze stomatolodzy. Do tego dochodzą tzw. szkolenia produktowe, prowadzone dla higienistek przez przedstawicieli branżowych firm.
Profilaktyczna akcja, którą co roku organizują higienistki z „Venuleta”, odbywa się pod hasłem „Zdrowy ząbek”. Ze wszystkimi edukacyjnymi akcesoriami, nawet z Wróżką Zębuszką, ruszają one wtedy do przedszkoli, także do Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych. W zabawowej formie prowadzą tam edukacyjne zajęcia.

Nauka na tym kierunku trwa dwa lata, w trybie popołudniowym, przez trzy dni w tygodniu (czwartek, piątek, sobota). Grupę prowadzoną przez dyplomowaną, doświadczoną higienistkę stomatologiczną, Dorotę Ciszek, stanowią osoby już pracujące w gabinetach – co oczywiście nie przeszkadza w prowadzeniu własnej praktyki, a świadczy, że przedstawicielki tego zawodu nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia.