Rocznice katyńska i smoleńska – z kadeckim pocztem
NOWY TARG. Od wielu lat Nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ inicjuje i organizuje obchody kolejnych rocznic jednej z największych komunistycznych zbrodni – zbrodni katyńskiej. W narodowej świadomości ta symboliczna data splotła się z dniem katastrofy smoleńskiej. W upamiętnieniu obu bolesnych dla Polaków rocznic uczestniczyła delegacja Prywatnego LO dla Młodzieży z pocztem sztandarowym.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. w kościele Św. Katarzyny, w intencji ofiar zbrodni NKWD na prawie 22 tysiącach obywateli Polski, w tej liczbie ok. 15 tysiącach oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej; w intencji także 96 przedstawicieli władz państwowych i polskiej prawicy, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w Tu-145 pod Smoleńskiem.
Po Mszy Św. i słowie przed Krzyżem Katyńskim hołd ofiarom składali przedstawiciele władz powiatu nowotarskiego, miasta, Związku Podhalan, „Solidarności”, Rycerzy Kolumba i Grupy PAMIĘĆ, niosąc kwiaty i zapalone znicze. Współorganizatorem upamiętnienia była Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”, a uczestniczyły w nim także poczty sztandarowe szkół średnich z Nowego Targu. Kadeci, razem z grupą rekonstrukcyjną, stanowili mundurowy element oprawy uroczystości w kościele i na placu. Obecność młodzieży to nadzieja na trwanie pamięci i jednocześnie widomy znak, że patriotyczne wychowanie w podhalańskich szkołach to nie puste hasło.
Zbrodnia katyńska – zbrodnia popełniona przez NKWD poprzez rozstrzelanie wiosną 1940 roku prawie 22 tys. obywateli Polski (w tym prawie 15 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej[1][a]).
Zbrodnia ma, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, znamiona ludobójstwa[2] i jest kwalifikowana jako zbrodnia wojenna[3][4][5], zbrodnia przeciwko ludzkości[3], zbrodnia przeciwko pokojowi[3] i zbrodnia komunistyczna[6].
Dokonano jej mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych[7].